presoterapia jest metodą szeroko stosowaną w leczeniu układów limfatycznego i krążenia, w medycynie kosmetycznej, fizjoterapii i kosmetyce. stosowanie presoterapii powoduje pobudzenie układu żylnego i limfatycznego, stymuluje reabsorpcję płynów śródmiąższowych oraz ich odprowadzenie do organów filtrujących. zabieg jest zalecany do leczenia obrzęków żylnych i limfatycznych różnego pochodzenia, obrzękłego cellulitu, zaburzeń troficznych wywołanych zmianami krążenia itp.
zabieg polega na umieszczeniu pacjenta w kombinezonie składającym się z elementów dopasowanych do kształtu ciała. każdy z tych elementów posiada podwójne ścianki, a przestrzeń podzielona jest na kilka oddzielnych segmentów. przy pomocy znajdującego się w urządzeniu presor kompresora w sposób ściśle kontrolowany do segmentów wprowadzane jest powietrze, pozwalając w ten sposób uzyskać ciśnienie nad obszarem ciała dotkniętym problemem. ciśnienie to jest źródłem określonego efektu terapeutycznego. Efekty fizjologiczne stosowania presoterapii to m.in. reabsorpcja płynów śródmiąższowych i zalegających toksyn, stymulacja drenażu żylnego i limfatycznego w kierunku organów filtrujących, wzrost elastyczności i odżywienia tkanek, efekt przeciwbólowy i odprężający w wyniku wchłonięcia obrzęków uciskających obszary unerwione.
rodzaje drenażu
urządzenie umożliwia wykonywanie sześciu rodzajów zabiegów, które mogą być stosowane w odniesieniu do kończyn górnych i dolnych:
- intensywny
- pachwiny (z odblokowaniem węzłów chłonnych przed rozpoczęciem drenażu)
- fizjologiczny
- sekwencyjny
- limfatyczny
- kombinowany
presor-03 posiada funkcję pomiaru ciśnienia krwi pacjenta przed zabiegiem. Uruchomienie tej funkcji powoduje, iż aparat do zabiegu ustawia takie wartości ciśnienia w komorach, jakie są optymalne i bezpieczne dla danej osoby.
stopy i nogawki (z przedłużeniem na biodra, pośladki i dolną część brzucha) częściowo na siebie zachodzą, co sprawia, że cała poddawana zabiegowi powierzchnia jest okryta ciśnieniowym "uniformem". część okrywająca stopę składa się z jednego kawałka, ma twardą podeszwę, co powoduje, że ciśnienie wywiera nacisk w kierunku wewnętrznym, w kierunku podstawy stóp. To gwarantuje wykonanie prawidłowego drenażu, od najodleglejszej części kończyny.
wskazania
- stymulacja strumienia zwrotnego przepływu krwi i limfy;
- obrzęki limfatyczne i żylne;
- obrzęki pooperacyjne (np. po mastektomii);
- zatrzymywanie wody - szczególnie u osób z efektem "zmęczonych stóp";
- obrzęki pourazowe;
- cellulit i otyłość
- poprawa odżywienia i elastyczności skóry;
- przewlekłe nerwobóle mięśni;
- w okresie poporodowym;
- zapobieganie zakrzepicy u osób obłożnie chorych;
- choroby neurologiczne (np. porażenie kończyn);
- pośrednio stymulacja ogólnego krążenia, w efekcie odprężenie i dobre samopoczucie;
- po zabiegach chirurgii kosmetycznej z uwagi na pozytywny wpływ na układ krążenia i przyspieszenia powrotu operowanego obszaru do normalnego stanu. Zalecany szczególnie po zabiegu odsysania tłuszczu.
- odtrucie organizmu (usunięcie substancji toksycznych).
przeciwwskazania
- nadciśnienie
- zakrzepowe zapalenie żył
- choroby skóry, znamiona
- zapalenie naczyń limfatycznych
- zapalenie stawów
- grube, zewnętrzne widoczne żylaki
- nierównomierne krążenie sercowe
- zaburzenia ciśnienia tętniczego
- niedokrwienie mięśnia sercowego
- astma
- guzy, nacieki, nowotwory
- niewydolność sercowa, oddechowa
- niewydolność nerek